100VXG2700MEFCSN30X45
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
100VXG2700MEFCSN30X45
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 100VXG2700MEFCSN30X45
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP $4.71
Tolerance
±20%
Capacitance
2700µF
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
100V
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
2.86A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.289A @ 10kHz