100VXG1200MEFC25X35
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 100VXG1200MEFC25X35
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP $3.03
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
VXG
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
1200µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
100V
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
1.76A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.024A @ 10kHz