100VXG2200MEFCSN30X40
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
100VXG2200MEFCSN30X40
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 100VXG2200MEFCSN30X40
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP $4.25
Tolerance
±20%
Capacitance
2200µF
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
100V
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
2.52A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.898A @ 10kHz