100TXW100MEFC8X30
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 100TXW100MEFC8X30 | ||
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL | $0.97 | |
- Series
- TXW
- Ratings
- Packaging
- Bulk
- Tolerance
- ±20%
- Capacitance
- 100µF
- Lead Spacing
- 0.138" (3.50mm)
- Package / Case
- Radial, Can
- Voltage - Rated
- 100V
- Lifetime @ Temp.
- 10000 Hrs @ 105°C
- Size / Dimension
- 0.315" Dia (8.00mm)
- Height - Seated (Max)
- 1.260" (32.00mm)
- Operating Temperature
- -25°C ~ 105°C
- Surface Mount Land Size
- Ripple Current @ Low Frequency
- 785mA @ 120Hz
- Ripple Current @ High Frequency
- 1.57A @ 100kHz