REC6-0505DRW/R10/A
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
REC6-0505DRW/R10/A
Manufacturer: RECOM Power In Stock 60 pcs
Datasheet: REC6-0505DRW/R10/A
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER +/-5V 6W $30.8
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
ECONOLINE REC6/R (6W)
Features
SCP
Packaging
Tube
Efficiency
77%
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
6W
Package / Case
24-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension
1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs
2
Voltage - Output 1
5V
Voltage - Output 2
-5V
Voltage - Output 3
Voltage - Isolation
10kV
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max)
9V
Voltage - Input (Min)
4.5V
Current - Output (Max)
500mA, 500mA