FDA2-17238NBHW4D
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
FDA2-17238NBHW4D
Manufacturer: Qualtek In Stock 0 pcs
Datasheet: FDA2-17238NBHW4D
Product Category: AC Fans Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FAN AXIAL 172X38.5MM 115VAC WIRE $41.6
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
RPM
3100 RPM
Noise
59.0 dB(A)
Width
38.50mm
Series
HPLC, FDA2-17238
Weight
1.8 lbs (816.5 g)
Air Flow
240.0 CFM (6.72m³/min)
Fan Type
Tubeaxial
Features
Approvals
CE, cURus, TUV
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Bearing Type
Ball
Power (Watts)
25.00W
Voltage Range
Static Pressure
0.571 in H2O (142.2 Pa)
Voltage - Rated
115VAC
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C
Material - Blade
Steel
Material - Frame
Aluminum
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Ingress Protection
IP56M - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps)
0.210A
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)