18-S160B-C
Manufacturer: Qualtek In Stock 0 pcs
Datasheet: 18-S160B-C
Product Category: Cable Ties and Cable Lacing Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CBL TIE MNT HOLE BK 50LB 6.3" $2.64
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Color
Black
Width
0.189" (4.80mm)
Series
18
Features
UV Resistant
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Packaging
100 per Pkg
Part Status
Active
Mounting Type
Screw Mount, Mounting Hole
Bundle Diameter
1.45" (36.80mm)
Length - Actual
0.525' (160.00mm, 6.30")
Tensile Strength
50 lbs (22.68 kg)
Wire/Cable Tie Type
Standard, Locking
Length - Approximate
6.25"