MG600Q2YS60A
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MG600Q2YS60A
Manufacturer: Powerex, Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: MG600Q2YS60A
Product Category: Transistors - IGBTs - Modules Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IGBT MOD CMPCT 1200V 600A Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
You May Also Be Interested In
Product Parameter
Input
Standard
Series
IGBTMOD™
IGBT Type
Part Status
Obsolete
Power - Max
4300W
Configuration
Half Bridge
Mounting Type
Chassis Mount
NTC Thermistor
Yes
Package / Case
Module
Operating Temperature
-20°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.1V @ 15V, 600A
Current - Collector (Ic) (Max)
600A
Input Capacitance (Cies) @ Vce
41nF @ 10V
Current - Collector Cutoff (Max)
1mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V