6SVP120MV
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
In Stock 880 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 6SVP120MV | ||
| Product Category: | Aluminum - Polymer Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP ALUM POLY 120UF 20% 6.3V SMD | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Polymer
- Series
- OS-CON™, SVP
- Ratings
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±20%
- Capacitance
- 120µF
- Part Status
- Active
- Applications
- General Purpose
- Lead Spacing
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- Radial, Can - SMD
- Voltage - Rated
- 6.3V
- Lifetime @ Temp.
- 2000 Hrs @ 105°C
- Size / Dimension
- 0.248" Dia (6.30mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.236" (6.00mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 105°C
- Surface Mount Land Size
- 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
- Ripple Current @ Low Frequency
- 139mA @ 120Hz
- Ripple Current @ High Frequency
- 2.78A @ 100kHz
- ESR (Equivalent Series Resistance)
- 17mOhm