ES0800/07DSFB
Manufacturer: On-Shore Technology, Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: ES0800/07DSFB
Product Category: Terminal Blocks - Barrier Blocks Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CONN TERM STRIP 7CIRC 0.315" $1.11
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Color
Pitch
0.315" (8.00mm)
Series
ES0800
Features
Packaging
Bulk
Wire Gauge
14-22 AWG
Part Status
Active
Barrier Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis, Panel
Number of Rows
2
Voltage Rating
300V
Top Termination
Screws
Bottom Termination
Closed
Number of Circuits
7
Terminal Block Type
Eurostyle Terminal Strip
Current Rating (Amps)
15A
Material - Insulation
Operating Temperature
-33°C ~ 105°C