E2KQ-X10ME1
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
E2KQ-X10ME1
Manufacturer: Omron Automation and Safety In Stock 5 pcs
Datasheet: E2KQ-X10ME1
Product Category: Proximity Sensors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: SENSOR PROX CAP 6MM-10MM CYLIND $302.4
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
You May Also Be Interested In
Product Parameter
Series
E2K
Indicator
LED
Shielding
Unshielded
Output Type
NPN-NO, 3-Wire
Part Status
Active
Sensor Type
Capacitive
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Material - Body
Plastic
Sensing Distance
0.236" ~ 0.394" (6mm ~ 10mm)
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Termination Style
Cable Leads
Ingress Protection
IP66
Response Frequency
35Hz
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C