MK2802FE-R52
| Manufacturer: | Ohmite |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MK2802FE-R52 | ||
| Product Category: | Through Hole Resistors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES 28K OHM 1/4W 1% AXIAL | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- Metal Devil® MK
- Features
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Tolerance
- ±1%
- Resistance
- 28 kOhms
- Composition
- Metal Film
- Part Status
- Active
- Failure Rate
- Power (Watts)
- 0.25W, 1/4W
- Package / Case
- Axial
- Size / Dimension
- 0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm)
- Height - Seated (Max)
- Operating Temperature
- Number of Terminations
- 2
- Supplier Device Package
- Axial
- Temperature Coefficient
- ±50ppm/°C