MCS3264R005FER
| Manufacturer: | Ohmite |
In Stock 60546 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MCS3264R005FER | ||
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES 0.005 OHM 1% 2W 3264 | Inquiry | |
- Series
- MCS
- Features
- Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±1%
- Resistance
- 5 mOhms
- Composition
- Metal Element
- Power (Watts)
- 2W
- Package / Case
- 2512 (6432 Metric)
- Size / Dimension
- 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.024" (0.60mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 150°C
- Supplier Device Package
- 3264
- Temperature Coefficient
- ±50ppm/°C