PWN10VEE24AA
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PWN10VEE24AA
Manufacturer: NMB Technologies Corporation In Stock 83 pcs
Datasheet: PWN10VEE24AA
Product Category: Motors - AC, DC Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: STANDARD MOTOR 11139 RPM 24VDC $3.76
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
You May Also Be Interested In
Product Parameter
RPM
11139 RPM
Type
DC Motor
Series
PWN10V
Weight
0.049 lb (22.23 g)
Features
Function
Standard
Approvals
Motor Type
Brushed
Part Status
Active
Encoder Type
Power - Rated
Voltage - Rated
24VDC
Diameter - Shaft
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
Round - 0.803" Dia (20.40mm)
Termination Style
Solder Tab
Gear Reduction Ratio
Mounting Hole Spacing
0.488" (12.40mm)
Operating Temperature
Length - Shaft and Bearing
0.445" (11.30mm)