MAX1793EUE25+
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
In Stock 412 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MAX1793EUE25+ | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR POS ADJ 1A 16TSSOP | $3.36 | |
- Output Type
- Adjustable (Fixed)
- Package / Case
- 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
- Base Part Number
- MAX1793
- Control Features
- Enable, Reset
- Current - Output
- 1A
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Short Circuit
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C
- Voltage - Input (Max)
- 5.5V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.45V @ 1A
- Voltage - Output (Max)
- 5V
- Supplier Device Package
- 16-TSSOP-EP
- Current - Quiescent (Iq)
- 200µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 1.25V (2.5V)