MAX1793EUE15+
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MAX1793EUE15+
Manufacturer: Maxim Integrated In Stock 27 pcs
Datasheet: MAX1793EUE15+
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR POS ADJ 1A 16TSSOP $3.36
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
Tube
Output Type
Adjustable (Fixed)
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Base Part Number
MAX1793
Control Features
Enable, Reset
Current - Output
1A
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
Voltage - Output (Max)
5V
Supplier Device Package
16-TSSOP-EP
Current - Quiescent (Iq)
200µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V (1.5V)