MAX15007BATT+
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MAX15007BATT+
Manufacturer: Maxim Integrated In Stock 347 pcs
Datasheet: MAX15007BATT+
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 5V 50MA 6TDFN $3.28
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
66dB (100Hz)
Tube
Output Type
Fixed
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Base Part Number
MAX15007
Control Features
Enable
Current - Output
50mA
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage Dropout (Max)
0.525V @ 50mA
Current - Supply (Max)
150µA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
6-TDFN-EP (3x3)
Current - Quiescent (Iq)
18µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V