MAX15006BASA+
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MAX15006BASA+
Manufacturer: Maxim Integrated In Stock 684 pcs
Datasheet: MAX15006BASA+
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 5V 50MA 8SOIC $2.75
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
66dB (100Hz)
Series
Packaging
Tube
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Base Part Number
MAX15006
Control Features
Current - Output
50mA
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage Dropout (Max)
0.525V @ 50mA
Current - Supply (Max)
150µA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Current - Quiescent (Iq)
17µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V