TP5KP13A
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
In Stock 752 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | TP5KP13A | ||
| Product Category: | TVS - Diodes | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | TVS DIODE 13V 21.5V P600 | $2.88 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Zener
- Series
- Automotive, AEC-Q101, TP5KP
- Packaging
- Cut Tape (CT)
- Part Status
- Active
- Applications
- Automotive
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- P600, Axial
- Power - Peak Pulse
- 5000W (5kW)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Power Line Protection
- No
- Capacitance @ Frequency
- Supplier Device Package
- P600
- Unidirectional Channels
- 1
- Voltage - Breakdown (Min)
- 14.4V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
- 21.5V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ)
- 13V
- Current - Peak Pulse (10/1000µs)
- 237.2A