0662.050ZRLL
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 0662.050ZRLL | ||
| Product Category: | Fuses | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | FUSE BOARD MOUNT 50MA 250VAC RAD | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Color
- Series
- LT-5™ 662
- Approvals
- CSA, SEMKO, UL, VDE
- Fuse Type
- Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Part Status
- Obsolete
- Melting I²t
- Mounting Type
- Through Hole
- Response Time
- Fast Blow
- Package / Case
- Radial, Can, Vertical
- Size / Dimension
- 0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
- DC Cold Resistance
- 4.483 Ohms
- Voltage Rating - AC
- 250V
- Current Rating (Amps)
- 50mA
- Operating Temperature
- Breaking Capacity @ Rated Voltage
- 35A