FFR.0S.405.CLAE33
Manufacturer: LEMO In Stock 0 pcs
Datasheet: FFR.0S.405.CLAE33
Product Category: Circular Connectors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CONN PLUG MALE 1POS SOLDER CUP Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Color
Silver
Series
0S
Features
Packaging
Bulk
Shielding
Shielded
Orientation
Keyed
Part Status
Active
Termination
Solder Cup
Applications
Shell Finish
Chrome
Cable Opening
0.102" ~ 0.130" (2.60mm ~ 3.30mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Connector Type
Plug, Male Pins
Fastening Type
Push-Pull
Shell Material
Brass
Voltage Rating
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL
Contact Material
Brass
Mounting Feature
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Number of Positions
1
Shell Size - Insert
405
Current Rating (Amps)
4A
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C