AA1010ZG10ZC
| Manufacturer: | Kingbright |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | AA1010ZG10ZC | ||
| Product Category: | LED Lighting - Color | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | LED 10X10MM GREEN 1W XPOWER SMD | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Color
- Green
- Series
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Wavelength
- 530nm (Typ)
- Part Status
- Active
- Current - Max
- 350mA
- Mounting Type
- Surface Mount
- Viewing Angle
- 120°
- Current - Test
- 350mA
- Package / Case
- 0404 (1010 Metric)
- Size / Dimension
- 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
- Temperature - Test
- 25°C
- Height - Seated (Max)
- 0.183" (4.65mm)
- Supplier Device Package
- 4-PLCC
- Lumens/Watt @ Current - Test
- 56 lm/W
- Voltage - Forward (Vf) (Typ)
- 3.3V
- Thermal Resistance of Package
- 9°C/W