FF1200R12IE5PBPSA1
Manufacturer: Infineon Technologies In Stock 0 pcs
Datasheet: FF1200R12IE5PBPSA1
Product Category: Transistors - IGBTs - Modules Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Input
Standard
Series
PrimePack™2
IGBT Type
Trench Field Stop
Part Status
Active
Power - Max
20mW
Configuration
Half Bridge
Mounting Type
Chassis Mount
NTC Thermistor
Yes
Package / Case
Module
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C
Supplier Device Package
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 1200A
Current - Collector (Ic) (Max)
2400A
Input Capacitance (Cies) @ Vce
65.5nF @ 25V
Current - Collector Cutoff (Max)
5mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V