188LMB160M2EF
Manufacturer: Illinois Capacitor In Stock 0 pcs
Datasheet: 188LMB160M2EF
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP $4.72
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
LMB
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
1800µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
160V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
3.28A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.8216A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance)
138.155mOhm @ 120Hz