107XMPL6R3MG19
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
107XMPL6R3MG19
Manufacturer: Illinois Capacitor In Stock 0 pcs
Datasheet: 107XMPL6R3MG19
Product Category: Aluminum - Polymer Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM POLY 100UF 20% 6.3V SMD $0.56
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Polymer
Series
XMPL
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
100µF
Part Status
Active
Applications
Decoupling
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated
6.3V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ High Frequency
2.7A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm