IXTQ110N055P
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IXTQ110N055P
Manufacturer: IXYS In Stock 0 pcs
Datasheet: IXTQ110N055P
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 55V 110A TO-3P $3.02
Series
PolarHT™
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13.5mOhm @ 500mA, 10V
Power Dissipation (Max)
390W (Tc)
Supplier Device Package
TO-3P
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
76nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
55V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2210pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
110A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V