DHG20I1200PA
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
DHG20I1200PA
Manufacturer: IXYS In Stock 0 pcs
Datasheet: DHG20I1200PA
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE GEN PURP 1.2KV 20A TO220AC $1.9
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Packaging
Tube
Diode Type
Standard
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-2
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
TO-220AC
Reverse Recovery Time (trr)
75ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
30µA @ 1200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200V
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.7V @ 20A