RY2S-UAC120V
| Manufacturer: | IDEC |
In Stock 52 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | RY2S-UAC120V | ||
| Product Category: | Power Relays, Over 2 Amps | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 120V | $11.83 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- RY
- Features
- Coil Type
- Non Latching
- Packaging
- Bulk
- Relay Type
- General Purpose
- Part Status
- Active
- Seal Rating
- Coil Current
- 7.5mA
- Coil Voltage
- 120VAC
- Contact Form
- DPDT (2 Form C)
- Operate Time
- 20ms
- Release Time
- 20ms
- Mounting Type
- Socketable
- Coil Insulation
- Coil Resistance
- 8.1 kOhms
- Contact Material
- Silver (Ag), Gold (Au)
- Switching Voltage
- 240VAC, 30VDC - Max
- Termination Style
- Plug In
- Must Operate Voltage
- 96 VAC
- Must Release Voltage
- 36 VAC
- Operating Temperature
- -25°C ~ 55°C
- Contact Rating (Current)
- 3A