UP2B-102-R
| Manufacturer: | Eaton-Electronics Division |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | UP2B-102-R | ||
| Product Category: | Fixed Inductors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | FIXED IND 1MH 369MA 2.96 OHM SMD | $0.88 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Wirewound
- Series
- UNI-PAC™
- Ratings
- Q @ Freq
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Shielding
- Unshielded
- Tolerance
- ±20%
- Inductance
- 1mH
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- Nonstandard
- Material - Core
- Ferrite
- Size / Dimension
- 0.550" L x 0.410" W (13.97mm x 10.41mm)
- DC Resistance (DCR)
- 2.96Ohm Max
- Current - Saturation
- 300mA
- Current Rating (Amps)
- 369mA
- Height - Seated (Max)
- 0.236" (6.00mm)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C
- Supplier Device Package
- Frequency - Self Resonant
- Inductance Frequency - Test
- 100kHz