MPI4012V2-1R0-R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MPI4012V2-1R0-R
Manufacturer: Eaton-Electronics Division In Stock 0 pcs
Datasheet: MPI4012V2-1R0-R
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 1UH 4.5A 47 MOHM SMD $0.65
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Wirewound
Series
MPI40-V2
Ratings
Q @ Freq
Packaging
Tape & Reel (TR)
Shielding
Shielded
Tolerance
±20%
Inductance
1µH
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard, 2 Lead
Material - Core
Metal Composite
Size / Dimension
0.160" L x 0.171" W (4.06mm x 4.35mm)
DC Resistance (DCR)
46.5mOhm Max
Current - Saturation
6.5A
Current Rating (Amps)
4.3A
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
64MHz
Inductance Frequency - Test
100kHz