RCP11003230VAC
Manufacturer: Carlo Gavazzi Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: RCP11003230VAC
Product Category: Power Relays, Over 2 Amps Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RLY 11PIN 3PDT 230VAC Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RCP
Features
Lighted Indicator
Coil Type
Non Latching
Packaging
Bulk
Relay Type
General Purpose
Part Status
Obsolete
Seal Rating
Coil Current
21mA
Coil Voltage
230VAC
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Operate Time
30ms
Release Time
20ms
Mounting Type
Socketable
Coil Insulation
Coil Resistance
11 kOhms
Contact Material
Silver Alloy
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Termination Style
Plug In, 11 Pin (Octal)
Must Operate Voltage
190 VAC
Must Release Voltage
77.7 VAC
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C
Contact Rating (Current)
10A