73WE7R039F
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
73WE7R039F
Manufacturer: CTS Resistor Products In Stock 0 pcs
Datasheet: 73WE7R039F
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 0.039 OHM 1% 2W 2512 WIDE $0.46
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
73WEx
Features
Current Sense
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±1%
Resistance
39 mOhms
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
2W
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Size / Dimension
0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.71mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
2512
Temperature Coefficient
±100ppm/°C