73WE4R008J
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
73WE4R008J
Manufacturer: CTS Resistor Products In Stock 0 pcs
Datasheet: 73WE4R008J
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 0.008 OHM 5% 3/4W 1206 WIDE $0.13
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
73WEx
Features
Current Sense
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±5%
Resistance
8 mOhms
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
1206
Temperature Coefficient
±100ppm/°C