PM74S-150N
| Manufacturer: | Bourns, Inc. |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PM74S-150N | ||
| Product Category: | Fixed Inductors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | FIXED IND 15UH 1.39A 80 MOHM SMD | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Wirewound
- Series
- PM74S
- Ratings
- Q @ Freq
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Shielding
- Shielded
- Tolerance
- -15%, +25%
- Inductance
- 15µH
- Part Status
- Obsolete
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- Nonstandard
- Material - Core
- Ferrite
- Base Part Number
- PM74S
- Size / Dimension
- 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
- DC Resistance (DCR)
- 80mOhm Max
- Current - Saturation
- Current Rating (Amps)
- 1.39A
- Height - Seated (Max)
- 0.193" (4.90mm)
- Operating Temperature
- -30°C ~ 100°C
- Supplier Device Package
- Frequency - Self Resonant
- 20MHz
- Inductance Frequency - Test
- 2.52MHz