CRM1206-FX-1000ELF
| Manufacturer: | Bourns, Inc. |
In Stock 13412 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | CRM1206-FX-1000ELF | ||
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES SMD 100 OHM 1% 1/2W 1206 | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- CRM1206
- Features
- Current Sense
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±1%
- Resistance
- 100 Ohms
- Composition
- Thick Film
- Part Status
- Active
- Failure Rate
- Power (Watts)
- 0.5W, 1/2W
- Package / Case
- 1206 (3216 Metric)
- Base Part Number
- CRM1206
- Size / Dimension
- 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.026" (0.65mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 155°C
- Number of Terminations
- 2
- Supplier Device Package
- 1206
- Temperature Coefficient
- ±100ppm/°C