AVD75-48S1V2TL
Manufacturer: Artesyn Embedded Technologies In Stock 0 pcs
Datasheet: AVD75-48S1V2TL
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 1.2V 75W $30.59
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
AVD75 (75W)
Features
Remote On/Off
Packaging
Tray
Efficiency
84%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
75W
Package / Case
8-DIP Module, 1/16 Brick
Control Features
Enable, Active Low
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.34" H (33.0mm x 22.9mm x 8.6mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
1.2V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Operating Temperature
Voltage - Input (Max)
75V
Voltage - Input (Min)
36V
Current - Output (Max)
25A