ADP7104ARDZ-2.5-R7
| Manufacturer: | Analog Devices, Inc. |
In Stock 2662 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | ADP7104ARDZ-2.5-R7 | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8SOIC | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- PSRR
- Series
- Packaging
- Digi-Reel®
- Output Type
- Fixed
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
- Base Part Number
- ADP7104
- Control Features
- Enable, Power Good, Under Voltage Lockout
- Current - Output
- 500mA
- Protection Features
- Over Temperature, Short Circuit
- Number of Regulators
- 1
- Output Configuration
- Positive
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 20V
- Voltage Dropout (Max)
- Current - Supply (Max)
- 1.6mA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- 8-SOIC-EP
- Current - Quiescent (Iq)
- 900µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 2.5V