ADP7102ACPZ-1.8-R7
| Manufacturer: | Analog Devices, Inc. |
In Stock 1806 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | ADP7102ACPZ-1.8-R7 | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 1.8V 300MA 8LFCSP | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- PSRR
- Series
- Packaging
- Digi-Reel®
- Output Type
- Fixed
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 8-WFDFN Exposed Pad, CSP
- Base Part Number
- ADP7102
- Control Features
- Enable, Power Good, Under Voltage Lockout
- Current - Output
- 300mA
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
- Number of Regulators
- 1
- Output Configuration
- Positive
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 20V
- Voltage Dropout (Max)
- Current - Supply (Max)
- 1.4mA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- 8-LFCSP-WD (3x3)
- Current - Quiescent (Iq)
- 900µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 1.8V