NH1270500000G
| Manufacturer: | Amphenol Anytek |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | NH1270500000G | ||
| Product Category: | Terminal Blocks - Wire to Board | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | TERM BLOCK 12POS 66DEG 5MM PCB | $2.22 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Color
- Green
- Pitch
- 0.197" (5.00mm)
- Series
- NH
- Current
- 10A
- Voltage
- 300V
- Features
- Packaging
- Bulk
- Wire Gauge
- 16-26 AWG
- Part Status
- Active
- Screw Thread
- Mounting Type
- Through Hole
- Torque - Screw
- Number of Levels
- 1
- Wire Termination
- Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
- Mating Orientation
- 66° (114°) Angle with Board
- Dielectric Material
- Thermoplastic
- Positions Per Level
- 12
- Operating Temperature
- -40°C ~ 115°C