TCJT106M016R0150
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TCJT106M016R0150
Manufacturer: AVX Corporation In Stock 0 pcs
Datasheet: TCJT106M016R0150
Product Category: Tantalum - Polymer Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP TANT POLY 10UF 16V 1210 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Molded
Series
TCJ
Ratings
Features
General Purpose
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Capacitance
10µF
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Voltage - Rated
16V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code
T
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100kHz