SV17GA393KAR
Manufacturer: AVX Corporation In Stock 0 pcs
Datasheet: SV17GA393KAR
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 0.039UF 2KV C0G/NP0 RAD $9.9
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
SV
Ratings
Features
High Voltage
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Lead Style
Straight
Capacitance
0.039µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Failure Rate
Lead Spacing
0.799" (20.30mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Thickness (Max)
Voltage - Rated
2000V (2kV)
Size / Dimension
0.929" L x 0.250" W (23.60mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)
0.780" (19.80mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C