MR051A101GAA
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MR051A101GAA
Manufacturer: AVX Corporation In Stock 0 pcs
Datasheet: MR051A101GAA
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL $1.78
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Ceralam® MR
Ratings
Features
Packaging
Bulk
Tolerance
±2%
Lead Style
Formed Leads
Capacitance
100pF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Thickness (Max)
Voltage - Rated
100V
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)
0.235" (5.97mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C