MIC5317-3.3YD5-T5
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MIC5317-3.3YD5-T5
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 2108 pcs
Datasheet: MIC5317-3.3YD5-T5
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LIN 3.3V 150MA TSOT23-5 $0.33
PSRR
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Series
Packaging
Cut Tape (CT)
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Base Part Number
MIC5317
Control Features
Enable
Current - Output
150mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage Dropout (Max)
0.31V @ 150mA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
39µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V