MIC5302-1.8YMT-TR
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 8121 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MIC5302-1.8YMT-TR | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 1.8V 150MA 4TMLF | Inquiry | |
- PSRR
- 65dB ~ 42dB (1kHz ~ 20kHz)
- Series
- Packaging
- Digi-Reel®
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
- Base Part Number
- MIC5302
- Control Features
- Enable
- Current - Output
- 150mA
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 5.5V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.1V @ 150mA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- 4-TMLF® (1.2x1.6)
- Current - Quiescent (Iq)
- 120µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 1.8V