MIC5209-3.3YM-TR
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 6138 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MIC5209-3.3YM-TR | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8SOIC | Inquiry | |
- PSRR
- 75dB (120Hz)
- Series
- Packaging
- Digi-Reel®
- Part Status
- Active
- Package / Case
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Control Features
- Enable
- Current - Output
- 500mA
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 16V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.6V @ 500mA
- Current - Supply (Max)
- 25mA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- 8-SOIC
- Current - Quiescent (Iq)
- 170µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 3.3V