MIC49150-1.2WR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MIC49150-1.2WR
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 258 pcs
Datasheet: MIC49150-1.2WR
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 1.2V 1.5A SPAK-5 $3.12
Packaging
Tube
Package / Case
SPak-5 (5 leads + Tab)
Base Part Number
MIC49150
Control Features
Enable
Current - Output
1.5A
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1.5A
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
S-PAK-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V