AS13985H29-T
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AS13985H29-T
Manufacturer: ams In Stock 0 pcs
Datasheet: AS13985H29-T
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 2.9V 150MA SOT23-5 Inquiry
PSRR
60dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Control Features
Enable
Current - Output
150mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 150mA
Current - Supply (Max)
250µA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
130µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.9V