AS1360-33-T
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AS1360-33-T
Manufacturer: ams In Stock 0 pcs
Datasheet: AS1360-33-T
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-3 Inquiry
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Control Features
Current - Output
150mA
Protection Features
Over Current, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 160mA
Current - Supply (Max)
3µA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Quiescent (Iq)
1.5µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V