AS1356-25-T
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AS1356-25-T
Manufacturer: ams In Stock 0 pcs
Datasheet: AS1356-25-T
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
60dB (100Hz)
Series
Packaging
Digi-Reel®
Output Type
Fixed
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Current - Output
150mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 150mA (Typ)
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
180µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V