Z8F0230HJ020EG
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
Z8F0230HJ020EG
Manufacturer: Zilog In Stock 0 pcs
Datasheet: Z8F0230HJ020EG
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
20MHz
Series
Encore!®
RAM Size
256 x 8
Core Size
8-Bit
Packaging
Tube
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Connectivity
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
23
Core Processor
eZ8
Package / Case
28-SSOP (0.173", 4.40mm Width)
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
Z8F0230
Program Memory Size
2KB (2K x 8)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V